Dziękujemy wolontariuszkom i wolontariuszom!

Kończący się dziś rok szkolny postawił przed nami wyzwania, których jeszcze kilka miesięcy temu się nie spodziewaliśmy. Wojna w Ukrainie i związane z nią przybycie do Polski uchodźców i uchodźczyń spowodowały to, że także szkoły i przedszkola z Olsztyna musiały bardzo szybko przygotować się na przyjęcie nowych uczniów i uczennic, stworzyć nowe, przyjazne i bezpieczne dla nich środowisko. Cieszymy się, że mogliśmy jako @Borussia Olsztyn brać udział w tym procesie.
Nasze wolontariuszki i wolontariusze – polscy i zagraniczni z Programu Europejski Korpus Solidarności – towarzyszyli uczniom i uczennicom z Ukrainy w czasie zajęć lekcyjnych, zabaw w świetlicy szkolnej i przedszkolu, pomagali w integracji w nowym otoczeniu. Marianna Nowicka, Marhayta Savitska, Aliaksiei Dzenis, Dawid Mazurek, Alex Netsivka – serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie, empatię i wielkie serce!
Za współpracę, zaufanie i otwartość na łączenie zasobów instytucji publicznych i organizacji obywatelskiej dziękujemy Dyrekcjom i Nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 14, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 29, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Przedszkola Miejskiego nr 24

Daleki kraj – opowieść o warmińskiej wsi Ruś | czwartek, 30 czerwca 2022 r., godz. 18.00

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia i Fundacja Borussia zapraszają  na spotkanie autorskie z Petrą Reski „Daleki kraj. Opowieść o warmińskiej wsi Ruś” w czwartek, 30 czerwca 2022 r., godz. 18.00 w Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn).

Petra Reski to ceniona niemiecka pisarka i dziennikarka, na stałe mieszkająca we Włoszech, autorka reportaży m.in. z Włoch i Afryki. Swoje korzenie odkryła na Warmii – w księgach parafialnych w Bartągu odnalazła metryki swoich dziadków i ojca. Okazało się, że byli mieszkańcami malowniczej podolsztyńskiej wsi Ruś.

Powieść „Daleki kraj” („Ein Land so weit”) to efekt fascynacji autorki poszukiwaniem własnej tożsamości. To także zapis magicznej dla autorki krainy, czyli przedwojennych Prus Wschodnich z ich krajobrazem, architekturą, obyczajowością oraz charakterystycznym wschodniopruskim dialektem.

Historie dziadków, ojca i ich sąsiadów powoli snują się w zakolu Łyny, na ławeczkach przed domami pań Piontek, Jekosch i Leszczyńskiej. Genealogiczne poszukiwania bohaterki towarzyszą rozważaniom na temat tożsamości dawnych i obecnych mieszkańców wsi. Proza Reski nasycona jest przy tym reporterską spostrzegawczością i skrupulatnością zapisu, a nad jej realizmem unosi się melancholijny duch pożegnania z tym, co musi odejść.

Polskie tłumaczenie powieści Petry Reski w tłumaczeniu dr Magdaleny I. Sachy ukazało się nakładem Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

Rozmowie Joanny Wilengowskiej z Petrą Reski towarzyszyć będzie czytanie fragmentów książki w interpretacji Mileny Gauer, aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Tłumaczenie spotkania: dr Barbara Sapała.

Wsparcie finansowe wydarzenia: Goethe-Institut w Warszawie

Moje pejzaże

Borussia OPEN – to akcja promująca wydane przez nas książki. Każdego miesiąca tego roku proponujemy czytelnikom i czytelniczkom duży upust przy zakupie borussiańskich publikacji. Czerwiec upływa nam pod hasłem Moje pejzaże.
Przyglądamy się krajobrazowi kulturowemu Warmii i Mazur. Sięgamy po publikacje zawierające obrazy miejsc, które nas budują. Nasi autorzy patrzą na mazurskie cmentarze i warmińskie świątynie, zerkają też poza region, ku rozlewiskom Niemna lub cofają się w czasie, odmalowując pejzaż codzienny warmińskiej wsi.
Zapraszamy do zapoznania się z borussiańskimi PROMOCJAMI

TamaraFest w Domu Mendelsohna 19 maja o godz. 18.00

Zapraszamy 19 maja o godz. 18.00 na TamaraFest czyi święto Tamary Bołdak-Janowskiej, pisarki, poetki, eseistki, związanej ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa „Borussia” od początków jego istnienia. Jej twórczość wpisuje się w borussiańskie rozumienie tego co lokalne i uniwersalne oraz tego, jaką rangę ma opowiadanie o przeszłości dla przyszłości Europy i świata. Mówiąc o swoich białorusko-tatarskich korzeniach, o swoim rozumieniu feminizmu, swoim pojmowaniu istoty człowieczeństwa, jest artystką i myślicielką ważną nie tylko w naszym regionie. Fetujmy więc Tamarę, czytajmy ją, świętujmy jej istnienie.

W trakcie uroczystości wzniesiemy toast za pomyślność naszej bohaterki! Będzie można również nabyć książki Tamary Bołdak-Janowskiej po zadziwiająco niskich cenach.

Prowadzenie: Joanna Wilengowska

Wydarzenie objęte honorowy patronatem Prezydenta Olsztyna

Partner wydarzenia: Olsztyński Teatr Lalek

Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie

Motyw graficzny: Andrij Fil

BORUSSIA OPEN w maju – VIVA TAMARA!

Borussia OPEN – to akcja promująca wydane przez nas książki. Każdego miesiąca tego roku będziemy proponowali czytelnikom i czytelniczkom duży upust przy zakupie borussiańskich publikacji. Maj to miesiąc Tamary Bołdak-Janowskiej,pisarki, poetki, performerki, jednej z ważniejszych autorek Borussii. Jej wolnomyślicielskie podejście do świata znajduje wyraz w wierszach, prozie, esejach. Jej szydercze poczucie humoru przeplata się z troską wobec człowieka jako istoty wypełnionej bólem. W maju wołamy: VIVA TAMARA!!!

Wszystkie książki ukazały się w serii wydawniczej  Biblioteka Borussii . 

Wszystkie książki autorki 50% taniej.

Ceremonia węglowa, stara cena 15 zł, w maju 7,5 zł

Co dobrego było w PRL, stara cena 19 zł, w maju 9,5 zł

Restauracja strasznych potraw, stara cena 25 zł, cena w maju 12,5 zł

Rozdziały, stara cena 19 zł, w maju 9,5 zł

Rzeczy uprzyjemniające. Utopia– stara cena 29 zł, w maju 14,5 zł

Tfu z ludźmi– stara cena 19 zł, w maju 9,5 zł

Książki zamawiać można poprzez stronę internetową borussia.pl, drogą mailową: dystrybucja@borussia.pl lub bezpośrednio w naszej siedzibie przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie.

#SolidarniZUKRAINA

Szanowni Państwo i Przyjaciele Borussii,

jesteśmy się w Polsce i w Europie w momencie, kiedy aktywna postawa życiowa, zaangażowanie i otwartość na drugiego człowieka nabierają szczególnego znaczenia. Stanęliśmy przed wyzwaniem, któremu nie sposób sprostać w pojedynkę, zarówno w sensie emocjonalnym, jak i fizycznym czy materialnym. Ogromną rolę w tym procesie mają do odegrania organizacje obywatelskie. Borussiańska misja budowania kultury dialogu i porozumienia między ludźmi różnych narodowości, wyznań, tradycji, która od 32 lat przyświeca naszemu środowisku, dziś wydaje się szczególnie aktualna. Przestrzenie, jak tworzone przez nas od 2013 r. Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA, są szczególnie potrzebne.

24 lutego 2022 r. zmienił nasze plany na najbliższy czas. Od tego dnia aktywnie włączamy się we wsparcie Ukraińców i Ukrainek, zarówno tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak i tych, którzy w Polsce, na Warmii i Mazurach szukają schronienia przed wojną. W polsko-białorusko-ukraińskim zespole każdego dnia pomagamy, wspieramy, informujemy, kreujemy i inicjujemy działania na rzecz Ukrainy.

  • udzielamy wsparcia indywidualnego osobom w potrzebie;
  • wolontariusze „Borussii” przygotowali i prowadzili zajęcia dla dzieci z Ukrainy przebywających w dwóch ośrodkach: Ostróda CAMP i Rewita Waplewo;
  • 4 marca we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce, Oddział w Olsztynie zorganizowaliśmy „Wieczór Solidarności z Przyjaciółmi z Ukrainy”, który zgromadził kilkudziesięcioosobowe grono ludzi kultury: pisarzy, poetów, muzyków, artystów, aktorów. W Domu Mendelsohna wybrzmiał wyjątkowy wielogłos solidarności z Ukrainą, głos empatii i współodczuwania z Ukraińcami, lecz także niezgody i protestu na agresję i przemoc, której doświadczają.

Więcej: Relacja z wydarzenia: http://borussia.pl/index.php/2022/03/06/4928/

Na naszej stronie publikujemy tekst K. Brakonieckiego „Wojna i pokój” wygłoszony w czasie Wieczoru Solidarności: http://borussia.pl/index.php/2022/03/08/wojna-i-pokoj-kazimierz-brakoniecki/

Współtworzyliśmy wspólnie z Fundacją Liderzy Przemian i koordynujemy inicjatywę „STP dla Ukrainy” – program małych grantów dla ukraińskich absolwentów Programu Study Tours to Poland, którzy od wybuchu wojny podejmują działania na rzecz ludności cywilnej w Ukrainie.

Program finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, która przeznaczyła na ten cel 550 000 zł. Od dnia uruchomienia programu 2 marca br. do dziś wsparcie otrzymało 45 inicjatyw pomocowych prowadzonych w Ukrainie.

Prowadzimy inicjatywę „Obiad bez granic. Warmia i Mazury pomagają” – to akcja zbiórki żywności, którą prowadzimy w Domu Mendelsohna, odpowiedzi na bezpośrednią prośbę od naszych ukraińskich przyjaciół. Wszystkie produkty żywnościowe zebrane w ramach akcji trafiają bezpośrednio do Równego w Ukrainie. Stamtąd są transportowane dalej do Kijowa, gdzie restauratorzy zrzeszeni w Narodowym Stowarzyszeniu Restauratorów Ukraińskich przygotowują posiłki i wydają je nieodpłatnie w 400 punktach na terenie miasta żołnierzom, medykom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami.

Zbiórkę żywności prowadzimy w Domu Mendelsohna. Potrzebne są także środki finansowe na transport do Ukrainy.

Więcej: http://borussia.pl/index.php/2022/03/11/obiad-bez-granic-warmia-i-mazury-pomagaja/

W sobotę 12 marca do Równego trafił pierwszy transport w ramach „Obiadów bez granic”, w poniedziałek 4 kwietnia kolejny.

Podjęliśmy się koordynacji na poziomie miasta działań w sferze EDUKACJI i INTEGRACJI osób przybyłych z Ukrainy – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

W oparciu o nasz borussiański zespół współpracowników i wolontariuszy powołujemy grupę wolontariuszy z doświadczeniem międzykulturowym i znajomością języka, którzy będą asystować i wspierać językowo szkoły i przedszkola, do których trafiają ukraińskie dzieci. Zaoferujemy także szkolenia dla nauczycieli i pedagogów.

Chcemy także zorganizować kurs j. polskiego dla mam dzieci, które zaczną uczęszczać do szkoły.

Włączyliśmy do pracy naszego zespołu liczne grono wolontariuszek i wolontariuszy – to nasi byli współpracownicy i współpracowniczki, wolontariusze zagraniczni, praktykanci, uczestnicy naszych programów, aktywni olsztynianie i olsztynianki.

Dziękujemy wszystkim, którzy wpierają nas w tej trudnej i wymagającej pracy!

Będziemy wdzięczni i serdecznie zapraszamy do włączenia się w borussiańskie działania:

WSPARCIE WOLONTARIACKIE

Tych, którzy chcieliby czynnie włączyć się w działania w sferze EDUKACJI I INTEGRACJI w Olsztynie zapraszamy do wypełnienia zgłoszenia znajdującego się pod linkiem:

https://forms.gle/xp9hzpr5L4MdEsvv6

WSPARCIE FINANSOWE

Tych, którzy chcieliby wesprzeć nasze działania finansowo zapraszamy do wpłaty darowizn – poniżej podajemy numer subkonta, otwartego specjalnie na ten cel. Środki pozyskane w ten sposób przeznaczymy na:

  • działania w sferze edukacji i integracji Ukrainek i Ukraińców w Olsztynie i na Warmii i Mazurach – zarówno wsparcie doraźne, jak i tworzenie rozwiązań systemowych;

W opisie przelewu prosimy wpisać: „Darowizna – Solidarni z Ukrainą – edukacja i integracja”

  • prowadzenie działań pomocowych w Polsce i w Ukrainie. W opisie przelewu prosimy wpisać: „Darowizna – Solidarni z Ukrainą”
  • akcja „Obiad bez granic. Warmia i Mazury pomagają” W opisie przelewu prosimy wpisać: „Darowizna – Solidarni z Ukrainą – Obiad bez granic”

Subkonta do przekazywania darowizn:

PLN:       42 1600 1462 1022 6538 5000 0006

EUR: PL 15 1600 1462 1022 6538 5000 0007 | numer BIC/SWIFT: PPABPLPK

USD: PL 85 1600 1462 1022 6538 5000 0008 | numer BIC/SWIFT: PPABPLPK

Właściciel: Fundacja Borussia, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, 10-133 Olsztyn

Nazwa banku: BNP Paribas Bank Polska S.A. o/o Olsztyn

Borussia OPEN – kwiecień. Między nami. Granice

Borussia OPEN – to akcja promująca wydane przez nas książki. Każdego miesiąca tego roku będziemy proponowali czytelnikom i czytelniczkom duży upust przy zakupie borussiańskich publikacji. Zaczynamy w kwietniu od hasła Między nami. Granice, by przyjrzeć się temu, co boleśnie aktualne – naszemu sąsiedztwu. Książki borussiańskich autorów poświęcone relacjom polsko-ukraińskim, polsko-białoruskim czy polsko-niemieckim będzie można kupić 35% taniej. Dylematy trudnego sąsiedztwa, wspólnej i osobnej historii, pojawiają się w kilku znakomitych pozycjach wydanych przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

Kwiecień – Między nami. Granice.

Kraina tysiąca granic. Szkice o historii i pamięci. Robert Traba Dawna cena: 38,00 zł Teraz 24,70 zł (seria Biblioteka BORUSSII)
Tematy polsko-litewskie red. Robert Traba Dawna cena 22,00 zł Teraz 14,30 zł (seria Biblioteka BORUSSII)
Tematy polsko-ukraińskie red. Robert Traba Dawna cena 28,00 zł Teraz 18,20 zł (seria Biblioteka BORUSSII)
Tematy polsko-białoruskie red. Robert Traba Dawna cena: 25,00 zł Teraz: 16,25 zł (seria Biblioteka BORUSSII)
Przypadki graniczne. Polacy i Niemcy Peter Haffner Dawna cena: 34,00 zł Teraz 22,10 zł (seria Odkrywanie Światów. Seria Nowa)
Stosunki polsko-niemieckie 1949-2005 Basil Kerski, Wolf-Dieter Eberwein Dawna cena: 28,00 zł Teraz: 18,20 zł (seria Biblioteka BORUSSII)
Otwarta brama. Niemcy między zjednoczeniem a końcem stulecia Basil Kerski Dawna cena 10,00 zł Teraz: 6,50 zł (seria Biblioteka BORUSSII)
Ojczystość. Białoruskie ślady i znaki. Sokrat Janowicz Dawna cena 15,00 zł Teraz 9,75 zł (seria Biblioteka BORUSSII)

Książki zamawiać można poprzez stronę internetową borussia.pl, drogą mailową: dystrybucja@borussia.pl  lub bezpośrednio w naszej siedzibie przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie (Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA).

BACK