Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
SERIA: KROKI/SCHRITTE – Borussia Olsztyn

Kolekcja niemieckojęzycznej literatury współczesnej wspierana przez Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Kultury i Mediów, S. Fischer Stiftung i szwajcarską fundację PRO HELVETIA.


Niedopełnieni
Reinhard Jirgl

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Rok wydania: 2009
Stron: 262
Oprawa: miękka
Format: 123×203
ISBN: 978-83-89233-55-4
Cena detaliczna: 32 zł | we wrześniu 20 zł 

niedopeln-1
W opublikowanej w 2003 r. powieści „Niedopełnieni” udaje się Reinhardowi Jirglowi zawrzeć jeden z najbardziej wiarygodnych i przekonujących opisów powojennej rzeczywistości Niemiec. Jego portret pierwszych lat powojennych to obraz pozbawiony współczucia dla bohaterów zdarzeń: wypędzenia Niemców z Sudetów, okresu ich niewzruszonej nadziei na powrót, odsiadywania życia w NRD. Te wydarzenia autor opisuje na przykładzie czterech kobiet z miasteczka Komotau (Chomutov): starej Johanny, jej córek, Hanny i Marii, oraz osiemnastoletniej wnuczki Anny. Urodzony w 1953 r. wnuk jest narratorem, i to on otwiera drzwi do przeszłości, opisuje ten rozdział historii Niemiec, nie popadając w sentymentalizm, precyzyjnie, językiem pełnym aluzji, zawiłym i zarazem dosadnym. Jirglowi, jak napisał jeden z recenzentów, udał się „zapierający dech w piersiach językowy kondensat”. Niemiecki tygodnik „Die Zeit” dopatruje się przyczyn nadzwyczajnego sukcesu tej powieści pokoleniowej w dystansie historycznym, „z którego wnuk dokonuje czegoś, co synowi jeszcze się nie udało: przedstawić bogaty, głęboki, ambiwalentny obraz najnowszej historii Niemiec”.

Niemieckie dzieje w XIX i XX wieku
Golo Mann

Tłumaczenie: Andrzej Kopacki
Rok wydania: 2007
Stron: 601
Oprawa: twarda
Format: 235×165
ISBN: 978-83-89233-34-9
Cena detaliczna: 64 zł  

niemieckie-dzieje-w-xix-i-xx-wieku-b-iext22373488
Książka autorstwa Angelus Gottfried Thomas „Golo” Mann, niemieckiego historyka, eseisty oraz publicysty konserwatywnego.

Nie można opowiedzieć dziejów jednego narodu europejskiego w jakimś okresie, nie obejmując jednocześnie wzrokiem całej Europy; nie można opowiedzieć historii Europy, nie rozbijając jedności przedmiotu na wielość narodową, aby następnie złożyć ją znowu w całość.

Dzieje każdego europejskiego narodu są z gruntu odmienne od dziejów innego narodu, nieporównywalne, jedyne w swoim rodzaju; zarazem są innym bliskie i do nich podobne. Wszystkie narody pozostawały w ścisłym, przyjaznym, wrogim kontakcie i oddziaływały na siebie: Niemcy i Włosi, Włosi i Hiszpanie, Hiszpanie i Francuzi, Anglicy i Francuzi, Anglicy i Hiszpanie, Francuzi i Niemcy, Skandynawowie, Niemcy i Anglicy, Niemcy, Polacy, Czesi, Słowianie Południowi, Węgrzy. Żadna historia narodowa nie może uchodzić w naszych oczach za normę, w takim sensie, że należałoby żałować, iż inne nie przebiegały tak jak ona.


BACK