„Borussia. Kultura. Historia. Literatura” 58/2016

REDAKCJA:
Redaktorzy naczelni:
Kazimierz Brakoniecki,
Robert Traba
ZESPÓŁ REDAKCYJNY:
Iwona Liżewska, Iwona Anna NDiaye, Maryla Paturalska, Janusz Pilecki (grafik),
Ewa Romanowska,
Rafał Żytyniec

DANE TECHNICZNE:
format: 235 x 165
liczba stron: 281
okładka: miękka
ISSN: 0867-6402
Cena detaliczna: 15,00 zł

B_58_2016_okładka net-1
Motyw przewodni 58. numeru czasopisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura” to: Homo viator – Homo migrant (człowiek wędrowiec – człowiek migrujący).
Zagadnienie wędrówki i migracji rozpatrywane jest na poziomie uniwersalnym i lokalnym. Antropolodzy E. Klekot i W. Burszta analizują perspektywę naukową prezentowanych zagadnień. Autorzy z regionu poprzez odniesienie do historii Warmii i Mazur zastanawiają się nad zagadnieniem migracji, powrotu, spotkania z innym, zadomowienia i obcości z perspektywy pojedynczego człowieka. Ukazane są portrety różnych społeczności, które na przestrzeni wieków zamieszkiwały na Warmii i Mazurach (m.in. w tekstach „Społeczność żydowska w Maggrabowej – Treuburgu – Olecku” czy „Cygańskie ślady na Warmii i Mazurach”).
W dziale literackim archiwalny tekst Alfonsa Mańkowskiego – relacją z mazurskiej podróży z początku XX wieku, poezja polska i litewska.
W numerze znajduje się również działa recenzji.
280 stron interesującej lektury!


Zakład biograficzny Olsztyn. Kazimierz Brakoniecki

Rok wydania: 2016
Stron: 405
Oprawa: miękka
Format: 165 x 231
ISBN: 978-83-89233-83-7
Cena detaliczna: 34,00 zł

zaklad-biograficzny_okladka_i-str
Kazimierz Brakoniecki (1952) – poeta i pisarz, redaktor, tłumacz poezji francuskiej, animator kultury. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych książek, głównie poetyckich i eseistyczno-autobiograficznych. Debiutował tomikiem „Zrosty”(1979/1980). W ostatnich latach opublikował: „Amor fati” (Szczecin 2014); „Terra nullius” (Gołdap 2014). W 2016 r. laureat prestiżowej Literackiej Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego Miast Partnerskich Getyngi i Torunia.

„Zakład biograficzny Olsztyn” wydany przez „Borussię” w 2016 r. to zbiór tekstów znanego olsztyńskiego twórcy Kazimierza Brakonieckiego, w których osobiste i rodzinne losy wpisuje on w historię powojennego Olsztyna i regionu Warmii i Mazur. Brakoniecki, aby wyrazić epokę oraz rozpisać na głosy różne żywoty bohaterów (zresztą nie tylko z czasów PRL, w których dojrzewał, ale również z przełomu XX i XXI w.), sięga po różne formy wypowiedzi literackiej: po prozę poetycką, wyznanie autobiograficzne, wiersz, esej, scenkę dramatyczną, opowiadanie, a nawet satyrę. Efektem jest szeroka i wciągająca panorama historiozoficzno-filozoficzna jak i cały wachlarz oryginalnie zarejestrowanych ludzkich postaw wobec świata i życia.


Moje życie, moje czasy. Ernst Wiechert

Redakcja naukowa: Marcin Gołaszewski
Tłumaczenie: Krzysztof Gębura
Rok wydania: 2016
Stron: 374
Oprawa: twarda
Format: 155 x 220
ISBN: 978-83-89233-82-0
Cena detaliczna: 35,00 zł

ernst-wiechert-moje-zycie-moje-czasy
Ernst Wiechert (1887-1950) to jeden z najbardziej znanych pisarzy niemieckojęzycznych pierwszej połowy XX wieku, uważany za przedstawiciela literackiej emigracji wewnętrznej. Urodził się na Mazurach w miejscowości Piersławek koło Mrągowa. Po studiach w Królewcu podjął tam pracę nauczyciela gimnazjalnego, którą po 1930 r. kontynuował w Berlinie. W czasie I wojny światowej walczył jako żołnierz na frontach wschodnim i zachodnim. Po 1918 r. poświęcił się twórczości literackiej. Za swoje dzieła był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, a jego książki ukazywały się w bardzo wysokich jak na owe czasy nakładach. W okresie narodowego socjalizmu bronił wartości humanistycznych, otwarcie krytykując ówczesną władzę. Za swoją antynazistowską postawę trafił do aresztu i był więziony w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie (1938). Po II wojnie światowej podróżował z odczytami po wielu krajach. Krytykowany i nierozumiany w Niemczech, osiadł w Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Ernst Wiechert jest autorem 13 powieści oraz ponad 50 nowel i opowiadań.

Czułem, jak bardzo napięta atmosfera panowała na uniwersytecie, nie tylko dlatego, że – jak mówiono – wśród słuchaczy znajdował się Himmler. Sala audytoryjna była przepełniona. Widziałem ponad tysiąc twarzy patrzących nieruchomo w moją stronę. Przeważnie należały do młodych osób. Kiedy na nie spoglądałem, wiedziałem również, że przybywając tutaj, postąpiłem słusznie. Teraz nie miałem już najmniejszych wątpliwości. Była to pewność moralna, większa od wszystkich innych pewności tego świata”.


Czas przekraczania granic antologia Borussii 1990-2015
Kazimierz Brakoniecki, Iwona Liżewska, Robert Traba

Rok wydania: 2015
Stron: 669
Oprawa: twarda
Format: 163 × 234
ISBN: 978-83-7982-194-5
Cena detaliczna: 45 zł

czas-przekraczania-granic-antologia-borussii
W roku 2015 przypadło 25-lecie działalności Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia. Z tej okazji, wraz z Narodowym Centrum Kultury, wydano antologię tekstów, które istotnie wpłynęły na kształt i działalność Stowarzyszenia. Publikacja składa się z trzech części. Pierwszą stanowią teksty publicystyczne i literackie dotyczące m.in. zagadnień regionalizmu, tożsamości, dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. Kolejna to leksykon – wybór najważniejszych pojęć, które symbolicznie organizują ważkie dla Borussii idee m.in. Atlantyda Północy, Dom Mendelsohna, Otwarty regionalizm, Światologia. Ostatnia część to kalendarium, w którym ujęto najważniejsze wydarzenia z ćwierćwiecza działalności Stowarzyszenia.

 


BACK