Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
SALONY MENDELSOHNA – Borussia Olsztyn

Salony Mendelsohna to odbywające się w Olsztynie od 2006 r. cykliczne wydarzenia kulturalne.

Ich otwarta formuła i nazwa nawiązują do spotkań organizowanych w berlińskim domu światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna i jego żony Luise. Gromadziły one ludzi kultury, sztuki, nauki, autorytety różnych dziedzin życia społecznego. W odwołaniu do tej tradycji w rodzinnym mieście architekta zapraszamy na spotkania, debaty, odczyty, spotkania literackie i muzyczne, poświęcone kulturze i historii Żydów, wielokulturowego Olsztyna oraz osobie samego Ericha Mendelsohna, patrona prowadzonego przez Borussię Centrum Dialogu Międzykulturowego. Do rozmowy i dialogu zapraszamy autorytety z kraju i zagranicy. Spotkania służą budowaniu w Olsztynie dialogu międzykulturowego w odwołaniu do tradycji i historii miasta. Postać Ericha Mendelsohna uosabia wielokulturowe dziedzictwo, symbolicznie łączy Olsztyn z innymi miejscami na mapie Europy i świata.

Od 2013 r. po zakończeniu prac konserwatorskich i budowlanych oraz adaptacji budynku – pierwszego zrealizowanego projektu architektonicznego Mendelsohna – spotkania z cyklu Salon Mendelsohna odbywają się w budynku zaprojektowanym przez architekta.

W roku 2015 projekt realizowany jest dzięki dzięki współudziale finansowym Samorządu Olsztyna oraz Goethe – Institut

goethe institute logo_z_listkiem

Do tej pory odbyły się salony:

XIII_Salon Mendelsohna_Doką z pamięcią_grudzień 2009

XIII Salon Mendelsohna Dokąd z pamięcią?

XIII_Salon Mendelsohna_Doką z pamięcią_grudzień 2009

Żydowska przeszłość Olsztyna – projekty i dyskusja ne temat jej przyszłości. Olsztyn, MOK Spichlerz, 17 grudnia 2009 r., godz. 18.00. Jako pierwszy swoją żydowską historię odkrył Kraków. Przedwojenna żydowska dzielnica Kazimierz stanowi dziś jedną z największych turystycznych atrakcji miasta. Jego śladami podążył między innymi Wrocław. Jednak pytanie o żydowską przeszłość Olsztyna nie doczekało się jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, chociaż Erich Mendelsohn wymieniany jest jako jeden z najznamienitszych olsztynian.

XIII spotkanie z cyklu Salon Mendelsohna poświęcone jest żydowskiej przeszłości Olsztyna. Czy pamiętamy o niej? Jak o niej pamiętamy? Czy historia społeczności żydowskiej przedwojennego Olsztyna odgrywa ważną rolę w dziejach miasta?

Dyskusję na ten temat poprowadzi zajmujący się tym tematem już od lat 70-tych pasjonata i historyk Jan Jagielski (ŻIH, Warszawa). Poprzedzi ją prezentacja dwóch projektów, które w różny sposób przedstawiają podejście do tematu polsko – niemiecko – żydowskiej historii Olsztyna.

Prezentowane projekty: W poszukiwaniu żydowskiego Breslau Projekt Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu (2009) Karolina Fuhrmann (koordynator projektu), Stephanie Trambow (reżyser, film dokumentalny o projekcie) Dni Kultury Żydowskiej Festiwal realizowany w Olsztynie od 2007 r. Ewa Pohlke (koordynator projektu) Moderacja: Jan Jagielski (Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa) więcej informacji www.borussia.pl, kultura@borussia.pl

XIV_Salon Mendelsohna_Z Olsztyna w świat_czerwiec 2010

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa BORUSSIA oraz Fundacja BORUSSIA mają zaszczyt zaprosić Państwa do

XIV SALONU MENDELSOHNA Z OLSZTYNA W ŚWIAT!

XIV_Salon Mendelsohna_Z Olsztyna w świat_czerwiec 2010

Erich Mendelsohn 1887 – 1953, który odbędzie się w piątek, 11 czerwca 2009, o godz. 18.00 w Muzeum Warmii I Mazur, ul. Zamkowa 2 w Olsztynie. W ramach obchodów XX-lecia swojej działalności olsztyńska Wspólnota Kulturowa „Borussia” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu SALON MENDELSOHNA pod hasłem „Z Olsztyna w świat. Erich Mendelsohn 1887 – 1953″. Tematem przewodnim Salonu jest biografia słynnego olsztynianina architekta Ericha Mendelsohna i jego związki z rodzinnym miastem. Przedstawi je dr Ita Heinze-Greenberg, znawczyni biografii i dorobku Mendelsohna, wykładowczyni Uniwersytetu Technicznego w Monachium, autorka książki „Erich Mendelsohn. Olsztyn – Jerozolima – San Francisco”, której drugie wydanie właśnie ukazało się nakładem wydawnictwa Borussia.

W drugiej części SALONU MENDELSOHNA zapraszamy na muzyczną podróż „z Olsztyna w świat” – koncert olsztyńskiego zespołu „Aron Blum Trio”, który zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Chesed”, tradycyjne psalmy i pieśni żydowskie w nowej jazzowej aranżacji. Przed Salonem Mendelsohna, który rozpocznie się o godz. 18 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku, Borussia zaprasza na wspólny spacer przez Olsztyn i zwiedzanie Bet Tahary, które poprowadzi Ita Heinze-Greenberg.

PROGRAM

piątek, 11 czerwca 2010, godz. 16.00 Muzeum Warmii i Mazur, Brama przed wejściem, ul. Zamkowa 2, Olsztyn. Oprowadzenie po Bet Taharze, domu przedpogrzebowym na żydowskim cmentarzu w Olsztynie zaprojektowanym przez Ericha Mendelsohna.                  piątek, 11 czerwca 2010, godz. 18.00 Muzeum Warmii i Mazur, Sale Kopernikowskie, ul. Zamkowa 2, Olsztyn. Opowieść o Erichu Mendelsohna, wybitnym architekcie urodzonym w przedwojennym Olsztynie. Rozmowa z Itą Heinze-Greenberg, autorką biografii Mendelsohna, Koncert zespołu Aron Blum Trio.

PARTNERZY: Muzeum Warmii i Mazur, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. WSPARCIE FINANSOWE: Goethe-Intitut w Warszawie, Fundacja im. Roberta Boscha, Urząd Miasta Olsztyn

Salon Mendelsohna_Przestrzeń dialogu_lipiec 2012 (1)

03 lipca 2013

Fundacja oraz Stowarzyszenie BORUSSIA zapraszają na Salon Mendelsohna pt. Przestrzeń Dialogu, który obędzie się we wtorek, 03 lipca o godz. 17:00 w stołówce Gimnazjum nr 5, przy ulicy Marii Konopnickiej 11. Salon w całości będzie poświęcony prezentacji naszych działań w domu Mendelsohna i programowi przyszłego Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna”. Po prezentacji zapraszamy do zwiedzania budynku na etapie renowacji i adaptacji. Spotkanie jest organizowane we współpracy z Radą Osiedla Grunwaldzkiego i z Gimnazjum nr 5

23 i 24 kwietnia 2012

Salon Mendelsohna_Historia i pamięć_kwiecień 2012

Fundacja BORUSSIA zaprasza na pierwszy SALON MENDELSOHNA w roku 2012. Przygotowaliśmy dla Państwa spotkania z przedstawicielami izraelskiego „Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu”, które odbędą się 23 i 24 kwietnia       b.r. w Olsztynie:

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI – FILOZOFIA I METODYKA NAUCZANIA O HOLOKAUŚCIE. Alex Dancyg, Orit Margaliot (Instytut Yad Vashem) Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, ul. Głowackiego 17, 23 kwietnia 2012 r. (poniedziałek) godz. 14.30. Informacja i zapisy: Aleksander Suhak | WMODN Olsztyn | suhak@wmodn.olsztyn.pl

YAD VASHEM – MIEJSCE I IMIĘ, CZYLI JAK PAMIĘTAĆ O HOLOKAUŚCIE, Alex Dancyg, Orit Margaliot (Instytut Yad Vashem), Moderacja: Aleksander Suhak (WMODN), Kamienica Naujacka, MOK, ul. Dąbrowszczaków 3, 23 kwietnia 2012 r. (poniedziałek) godz. 18.00

OBRAZ HOLOKAUSTU W SZTUCE | Wykład w języku angielskim, Orit Margaliot (Instytut Yad Vashem), Wprowadzenie: dr Krzysztof D. Szatrawski (UWM), Biblioteka Główna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (sala 104), 24 kwietnia 2012 r. (wtorek) godz. 9.00

 

PLAKAT_olsztynscy_romowie_internet

BACK