Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
SERIA: HISTORIA I PAMIĘĆ POLSKO-NIEMIECKIEGO POGRANICZA. WARMIŃSKA PURDA – Borussia Olsztyn

Seria, w której dzięki unikalnym przekazom z lat 1948-1949 (zespół prof. Stanisława Ossowskiego), a następnie z lat 2005-2006, możemy odtworzyć nie tylko rzeczywistą historię, lecz również pamięć „pewnego miejsca“ z polsko-niemieckiego pogranicza kulturowego. Perspektywa długiego trwania nadaje tej opowieści szczególny charakter: odtwarza specyfikę jednej warmińskiej wsi i jednocześnie w mikroperspektywie ukazuje złożoność problematyki pogranicza kulturowego, ze  szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich. W ten sposób posłużyć może nie tyko badaczom historii Warmii czy Prus Wschodnich, lecz również innych


Purda 1900-2006. Portret wsi
Magdalena Kardach, Janusz Pilecki, Elżbieta Traba

Tłumaczenie: Ulrich Heiße, Łukasz Musiał, Sven Sellmer, Tobias Weger, Lothar Quinkenstein
Rok wydania: 2011
Stron: 175
Oprawa: twarda
Format: 230×285
ISBN: 978-83-89233-42-4
Cena detaliczna: 45 zł | w czerwcu 20 zł

 

Kup teraz

 

 

Kup na prezent

purda
Dwujęzyczny album „Purda 1900-2006. Portret wsi” ukazuje się jako drugi tom w ramach przygotowanej przez Roberta Trabę siedmiotomowej serii „Historia i pamięć polsko-niemieckiego pogranicza. Warmińska Purda”. Prezentowana publikacja jest retrospekcją fotograficzną historycznej, współczesnej i wyobrażonej przestrzeni kulturowej warmińskiej wsi Purda.

Naukowe eseje, wspomnienia i reportaże przeplatają się z ponad 200 zdjęciami. Wszystkie opowiadają historię jednej wsi utrwaloną w pamięci i krajobrazie kulturowym. Nie jest to opowieść nudna. Odwrotnie. Album może fascynować w podwójny sposób: poprzez różnorodność form i perspektyw opowiadania. W efekcie opowieść o jednej wsi staje się dynamicznym portretem Warmii i pogranicza polsko-niemieckiego, wizerunkiem ludzi wplecionych w procesy wielkiej historii.


Przeszłość zapamiętana. Narracje z pogranicza. Materiały pomocnicze do analizy polsko-niemieckich stosunków narodowościowych na przykładzie warmińskiej wsi Purda Wielka
Robert Traba, Andrzej Sakson

Rok wydania: 2007
Stron: 256
Oprawa: twarda
Format: 220×150
ISBN: 978-8389233-38-7
Cena detaliczna: 29 zł
NAKŁAD WYCZERPANY

 

Kup teraz

 

 

Kup na prezent

przeszlosc-zapamietana
Książka „Przeszłość zapamiętana…” jest zwiastunem 6 tomowej serii „Historia i pamięć polsko-niemieckiego pogranicza. Warmińska Purda”. Dzięki unikalnym przekazom z lat 1948-1949 (zespół prof. Stanisława Ossowskiego), a następnie 2005-2006, możemy odtworzyć nie tylko rzeczywistą historię, lecz również pamięć „pewnego miejsca” z polsko-niemieckiego pogranicza kulturowego.

Perspektywa długiego trwania nadaje tej opowieści szczególny charakter: odtwarza specyfikę jednej warmińskiej wsi i jednocześnie w mikroperspektywie ukazuje złożoność problematyki pogranicza kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich. W ten sposób służyć może nie tylko badaczom historii Warmii czy Prus Wschodnich, lecz również innych europejskich regionów pogranicznych.

Niniejszy tom adresowany jest do szerszego kręgu czytelników: miłośników historii, dydaktyków i studentów. Szczególnie ci ostatni otrzymują materiały do interaktywnych zajęć na wszystkich tych kierunkach studiów, które obejmują problematykę tożsamości, narodu, pogranicza, pamięci, wielokulturowości itp.


BACK