„Sploty – o Ukraińcach z Polski” – spotkanie z Piotrem Tymą | niedziela, 25 lutego godz. 16.00 | Dom Mendelsohna

Serdecznie zapraszamy do Domu Mendelsohna na spotkanie z Piotrem Tymą, historykiem i działaczem mniejszości ukraińskiej w Polsce. Rozmowę wokół książki „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” autorstwa Izy Chruślińskiej poprowadzi edukator i historyk Aleksander Suhak. Będzie to nie tylko rozmowa o tożsamości polskich Ukraińców, ich spojrzeniu na wspólną historię i relacje polsko-ukraińskie. Spotkanie odbędzie się prawie dokładnie w 2. rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę – wyzwania dla Polski i jej mieszkanek mieszkańców, lecz także całej Europy związane z tym konfliktem będą jednym z poruszanych tematów.

„Bycie Ukraińcem z Polski to ciągłe odnajdywanie nici i splotów łączących mnie z historią, kulturą i tradycją mojej małej ojczyzny. To też przyjmowanie aktywnej postawy w poszukiwaniu tych splotów, poznawanie i zachowywanie kultury i języka ukraińskiego, poznawanie przeszłości terenów, z których wywodzili się moi przodkowie. Jest to proces, który musi trwać nieustannie w każdym pokoleniu, byśmy my – Ukraińcy z Polski – nie stali się tylko kategorią z przeszłości.
Bycie Ukraińcem z Polski oznacza stałą walkę – o tożsamość, o język. Ale również – bycie obywatelem Rzeczpospolitej z wszystkimi prawami i obowiązkami”.
Piotr Tyma

Piotr Stanisław Tyma – polski historyk narodowości ukraińskiej, w latach 2006-2021 prezes Związku Ukraińców w Polsce, przewodniczący Rady Mediów Elektronicznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych (od 2002), członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych. Członek Komisji Praw Człowieka Światowego Kongresu Ukraińców, kolegium redakcyjnego tygodnika „Nasze Słowo” oraz rocznika „Almanach Ukraiński”, jest również członkiem Forum Polsko-Ukraińskiego.

Partnerzy wydarzenia:
Związek Ukraińców w Polsce | Koło Miejskie ZUwP w Olsztynie
Goethe-Institut w Warszawie

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK