Zapraszamy do Domu Mendelsohna

Zachęcamy do odwiedzin Domu Mendelsohna. Osoby zainteresowane zwiedzaniem zapraszamy  od poniedziałku do piątku.

Zwiedzanie indywidualne odbywać się będzie o godzinie 11:00 i 14:00.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej (www.borussia.pl)

Osoby zwiedzające prosimy o zakrywanie ust i nosa oraz stosowanie się do obowiązujących zasad i zachowanie bezpiecznej odległości.

 

Fundacja Borussia akredytowana

Z radością informujemy, że Fundacja Borussia otrzymała akredytację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako organizacja przyjmująca zagranicznych wolontariuszy! Od września wspólnie z naszymi partnerami gościć będziemy w Olsztynie wolontariuszki i wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Ukazało się drugie wydanie „Słodkich Sulejek” Siegfrieda Lenza

Nie lada gratka dla miłośników Mazur! Nakładem Stowarzyszenia WK „Borussia” ukazało się drugie wydanie „Słodkich Sulejek” Siegfrieda Lenza. Polecamy lekturę.

„(…) mazurskie gawędy pisane z humorem i nostalgią… bez nacjonalistycznej awersji, ale też bez ambicji ukazania historycznej perspektywy. Były wspomnieniem świata, który zaginał raz na zawsze: był egzotyczny, niemal baśniowy, zamieszkany przez ludzi, w których – mimo niemieckiego języka czuło się już szeroką duszę Europy Wschodniej”. [Adam Krzemiński, Literatura na świecie]

1% dla Borussii

Od 30 lat Borussia zmienia myślenie o regionie i naszej – obywateli – roli w odpowiedzialności za jego przyszłość. Dzięki naszemu zaangażowaniu udało się uratować dawną Bet Taharę – budynek zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna. Dziś, jako Dom Mendelsohna – miejsce niezależnej kultury i edukacji – służy mieszkańcom Olsztyna i regionu.

Prawdopodobnie nigdy wcześniej Dom Mendelsohna nie potrzebował Państwa wsparcia tak bardzo jak dziś. Przekaż swój 1% Borussii. Bardzo dziękujemy!

Organizacja pożytku publicznego Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, KRS 0000111401

Projekt graficzny: Marcelina Chodyniecka-Kuberska

Program Study Tours to Poland dla studentów

Nie zważając na nadzwyczajną sytuację tej wiosny ( pierwsza od 15 lat bez wizyt w ramach STUDY TOURS TO POLAND dla studentów) warszawsko-olsztyński zespół STP przygotowuje się do wizyt studyjnych dla studentów, które odbędą się w najszybszym możliwym terminie. Przenosimy nasze plany na okres jesienny, opracowujemy narzędzia ewaluacji działań, przygotowujemy się również do kolejnej rekrutacji młodzieży z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Zapraszamy na stronę programu Study Tours to Poland.

Realizatorem programu jest Fundacja Liderzy Przemian,  Fundacja Borussia jest współrealizatorem wizyt dla studentów. Program Study Tours to Poland finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Informacja w związku z sytuacja epidemiczną w Polsce

Drodzy Borussianie, Szanowni Państwo,

zgodnie z zaleceniami spowodowanymi sytuacją epidemiologiczną ograniczmy naszą działalność w Domu Mendelsohna. Wszystkie wydarzenia zaplanowane na najbliższe tygodnie odbędą się w innych terminach. Zwiedzanie Domu Mendelsohna nie będzie możliwe aż do odwołania.
Najbliższy czas poświęcamy na podsumowanie, planowanie i przygotowanie borussiańskich aktywności w tym roku. We wszelkich sprawach związanych z naszą działalnością prosimy o kontakt drogą mailową.

Wszystkim życzymy dużo zdrowia, cierpliwości, wzajemnego wsparcia i empatii
Zarząd WK Borussia i Zarząd Fundacji Borussia

 

133 urodziny Ericha Mendelsohna

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, lecz także kolejna, 133. rocznica urodzin Ericha Mendelsohna. Jest to dla nas zwykle okazja, by zainaugurować kolejny rok spotkań w Domu Mendelsohna. Dziś nie jest to niestety możliwe.

Życie Ericha Mendelsohna przypadło na trudne czasy. Na jego oczach świat zmieniał się w każdym wymiarze – technologicznym, społecznym, kulturowym. Podważano normy, które wcześniej wyznaczały kierunek zmiany i kształtowały relacje międzyludzkie.

Mimo wyzwań, które świat i historia stawiały przed nim, mimo wieloletnich zmagań z chorobą on nie przestawał tworzyć, poszukując nowych, niestandardowych rozwiązań, czerpał z ruchu, zmiany, obserwacji otaczającego świata.

Dziś wszystkim Borussianom, naszym Przyjaciołom i Sympatykom życzymy spokoju, czasu i przestrzeni na twórczą refleksję, lekturę, poszukiwanie tego, co nas inspiruje.

Do zobaczenia już wkrótce w Domu Mendelsohna!

Projekt graficzny: Marcelina Chodyniecka-Kuberska

Premiera filmu o Marcelu Kruegerze – olsztyńskim pisarzu miejskim | piątek (21 lutego) godz. 18.00 | Kino Studyjne Awangarda 2

Fundacja BORUSSIA wspólnie z Samorządem Miasta Olsztyna zapraszają na polską premierę filmu o Marcelu Kruegerze olsztyńskim pisarzu miejskim w roku 2019. Będzie ona okazją do przypomnienia postaci Marcela Krugera, który przez pół roku był pisarzem miejskim w Olsztynie. Obraz stworzyli uczniowie Liceum Filmowego w Poczdamie.

Pisarz Miejski zawitał do Olsztyna w maju ubiegłego roku. Mieszkał tu, spotykał się z mieszkańcami, odwiedzał bardziej i mniej popularne miejsce i dzielił się refleksjami o życiu w mieście nad Łyną. W stolicy Warmii i Mazur pisał m.in. o projektach realizowanych przez lokalną społeczność, o dziejach swojej rodziny, o miejscach, które odwiedzał.

Marcel Krueger urodził się w 1977 roku w Solingen w Nadernii Północnej-Westfalii, dziś mieszka w Irlandii. Jest pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Tematy do swojej pracy znajduje czerpie z historii Europy i podróży po świecie.

Program wydarzenia:

18.00   Uroczyste otwarcie

18.10   Seans filmowy

18.50   Spotkanie z udziałem twórców filmu z Liceum Filmowego w Poczdamie, Marcela Kruegera Pisarza Miejskiego, Magdaleny Gębali z Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz Kornelii Kurowskiej Prezes Fundacji BORUSSIA.

Prowadzenie Łukasz Śłusarczyk, tłumaczenie: Barbara Sapała

Zapraszamy do lektury bloga Marcela Krugera: http://www.pisarz-miejski-olsztyn.com/marcel-krueger/

 Projekt rezydencji literackiej realizowany we współprac z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie

BACK