Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
Kanon kulturowy Warmii i Mazur. Zakończenie głosowania – Borussia Olsztyn

Kanon kulturowy Warmii i Mazur. Zakończenie głosowania

29 lutego zakończyło się głosowanie na Kanon Kulturowy Warmii i Mazur. Wyniki głosowania poznamy w piątek, 18 marca podczas uroczystego spotkania na olsztyńskim zamku, na które już teraz zapraszamy!

Tymczasem zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym prof. Robert Traba podsumowuje inicjatywę tworzenia Kanonu Kulturowego Warmii i Mazur

Kanon kulturowy Warmii i Mazur. Zakończenie głosowania

Na początku było pytanie „po co…?”

Wbrew często dominującym opiniom, nowoczesność nie wyraża się tylko w twardej infrastrukturze, liczbie galerii handlowych i wysokim standardzie komercjalizacji życia codziennego. Nowoczesność to również świadomość odpowiedzi na pytania „skąd jesteśmy?”, „czym jest miejsce, w którym żyjemy?” „kim chcemy być?”. W świecie, w którym tak szybko wszystko się zmienia, w społeczeństwie sieci potrzeba nam Wiedzy! Refleksji nad jej stanem w kontekście zadanych pytań służył plebiscyt na „kanon kulturowy Warmii i Mazur”.

Jednych zdziwią wyniki naszego konkursu, inni się zdenerwują lub odetchną z ulgą: Udało się! Moje kandydatury zwyciężyły! Wszystkich spotka niespodzianka. Chodziło właśnie o to, by zdziwić (się), zdenerwować, również przeforsować swoich kandydatów. Najważniejszą jednak intencją było, by sprowokować nas wszystkich do dyskusji i namysłu nad tym, co wiemy oraz ile jeszcze powinniśmy wiedzieć o historii i współczesności naszego regionu po to, by czuć się naprawdę świadomie u siebie.

Wyniki plebiscytu, z udziałem Marszałka województwa warmińsko mazurskiego i ekspertów, podsumujemy już 18 marca na uroczystej gali w salach olsztyńskiego zamku. Będą zwycięzcy i będą nagrody dla tych, którzy głosowali. Kończąc plebiscyt zamykamy jednak dopiero pierwszy etap naszego regionalnego projektu. Dalej chcemy debatować, chcemy opublikować popularny tom poświęcony kanonowi. Szczególnie zachęcamy do współpracy nauczycieli, uczniów, studentów, przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych i władze samorządowe województwa, by włączyli się w upowszechnianie wiedzy o regionie, być może z czasem tworzenie lokalnych kanonów kulturowych. Prawdziwym sukcesem plebiscytu będzie, jeżeli nie tylko zwycięskie „dziesiątki” w kategorii miejsc, wydarzeń, osobowości i dzieł, lecz wszystkie kandydatury wejdą do powszechnej wiedzy. Będziemy się o nie rzeczowo spierać i dzięki temu uczyć szacunku dla „innych” i siebie samych, niezależnie skąd tu nasi przodkowie przybyli.

Robert Traba

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK