Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
Erich Mendelsohn – w drodze” – spotkanie z prof. Itą Heinze-Greenberg | Piątek, 15 września godz. 17.00 | Dom Mendelsohna – Borussia Olsztyn

Erich Mendelsohn – w drodze” – spotkanie z prof. Itą Heinze-Greenberg | Piątek, 15 września godz. 17.00 | Dom Mendelsohna

Serdecznie zapraszamy na wieczór z prof. Itą Heinze-Greenberg, organizowany przez Fundację „Borussia” i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” 15 września o godz. 17.00 w Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn).

70 lat temu, 15 września 1953 r. w San Francisco zmarł Erich Mendelsohn, wybitny architekt i twórca, pochodzący z Olsztyna. W roku 2023 przypada także 110. rocznica powstania Bet Tahary – pierwszego budynku projektu Ericha Mendelsohna, który po remoncie i adaptacji przeprowadzonej przez „Borussię” stał się Domem Mendelsohna – miejscem edukacji obywatelskiej i niezależnej kultury. Naszą działalność programową prowadzimy w tym miejscu od 10 lat.
Z okazji tych rocznic nakładem „Borussii” ukazuje się III zmienione wydanie esejów biograficznych o Mendelsohnie „Erich Mendelsohn. Olsztyn – Jerozolima – San Francisco” autorstwa prof. Ity Heinze-Greenberg z Politechniki w Zurychu. Ta wybitna biografka i znawczyni dorobku niemiecko-żydowskiego architekta na zaproszenie „Borussii” odwiedzi Olsztyn i będzie gościnią spotkania „Erich Mendelsohn – w drodze”, które odbędzie się 15 września. Rozmowę z nią poprowadzi Kornelia Kurowska z „Borussii”.

Podczas spotkania książkę „Erich Mendelsohn. Olsztyn – Jerozolima – San Francisko” będzie można nabyć w specjalnej promocyjnej cenie.
Spotkanie w j. niemieckim z tłumaczeniem na polski. Tłumaczenie: dr Barbara Sapała
Serdecznie zapraszamy do udziału i odwiedzenia tego dnia Domu Mendelsohna.
Wstęp wolny!

* * *
prof. Ita Heinze-Greenberg – emerytowana profesorka Politechniki Federalnej (ETH) w Zurychu, gdzie w latach 2012-2019 pracowała w Instytucie Historii i Teorii Architektury (gta). Tytuł doktorski uzyskała na Uniwersytecie w Bonn na podstawie pracy poświęconej budowlom Ericha Mendelsohna w Mandacie Palestyny. Wykładała i prowadziła prace badawcze na różnych uczelniach, m.in. w Izraelskim Instytucie Technicznym Technion w Hajfie (1984-1998), w Akademii Besaleela w Jerozolimie (1993), na Uniwersytecie w Augsburgu (1999), Uniwersytecie Technicznym w Delft (2004-2005) i na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (2008-2012). Liczne publikacje Ity Heinze-Greenberg poświęcone są Erichowi Mendelsohnowi, ale także badaniom nad architekturą XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem procesów narodowotwórczych, konstruktów tożsamościowych i zagadnień migracji.

* * *

Organizatorzy: Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”
Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK