Wieczór autorski Arturem Beckerem i Marcelem Kruegerem „Środkowoeuropejskie zwroty. Między literaturą a rzeczywistością”

Serdecznie zapraszamy na wieczór autorski Arturem Beckerem i Marcelem Kruegerem „Środkowoeuropejskie zwroty. Między literaturą a rzeczywistością”, który odbędzie się w piątek 23 września 2022 r. godz. 18.30 w auli im. Marii i Georga Dietrichów, Centrum Humanistyczne UWM, ul. Kurta Obitza. Prowadzenie: Alina Kuzborska i Barbara Sapała

wydarzenie w j. niemieckim

Obaj autorzy odwołują się w swoich utworach do doświadczeń Europy Środkowej z jej skomplikowaną historią. Doświadczenie emigracji i obcości, a także zmiana języka to cechy wspólne, które łączą Beckera i Kruegera. Polsko-niemiecki autor Artur Becker i niemiecko-irlandzki autor Marcel Krueger przeczytają podczas wieczoru autorskiego fragmenty swoich utworów i odniosą się do nowej rzeczywistości w Europie Środkowej.

Spotkanie poprowadzą dr Alina Kuzborska i dr Barbara Sapała. Wieczór odbywa się jako wydarzenie towarzyszące 6. Kongresowi Stowarzyszenia Germanistów Europy Środkowej, który organizowany jest w dniach 22-24.09. przez Katedrę Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych UWM i Katedrę Języka Niemieckiego UWM. Partner wydarzenia to Goethe-Institut w Warszawie.

 Artur Becker urodził się w 1968 r. w Bartoszycach, od 1985 r. mieszka w Niemczech. Jest autorem powieści, opowiadań, wierszy i esejów, pisze także dla prasy niemieckiej i polskiej Frankfurter Rundschau i Plus Minus, tłumaczy polską literaturę. Do tej pory opublikował ponad 20 książek. W 2019 r. ukazała się jego najnowsza powieść Drang nach Osten, 2021 – drezdeńskie wykłady z poetyki Von der Kraft der Widersprüche. W 2022 r. opublikował zbiór esejów Links – Ende und Anfang einer Utopie. Jest laureatem Nagrody Adelberta von Chamisso (2009) i Nagrody Dialogu (2012). W borussiańskiej serii „Re-Migracje” pod. redakcją Aliny Kuzborskiej ukazały się „Kino Muza” i „Nóż wódzie”.

Marcel Krueger urodził się w 1977 r. w Solingen, obecnie mieszka w Irlandii. Jest pisarzem, tłumaczem i publicystą. Pracuje dla berlińskiego magazynu Elsewhere Journal jako redaktor literacki, pisze także m.in. dla The Daily TelegraphThe GuardianSüddeutsche Zeitung oraz dla CNN Travel. W 2018 r.  wydał opis swojej podróży śladami babci Cecylii z Prus Wschodnich aż do sowieckich łagrów pt. Babushka’s Journey – The Dark Road to Stalin’s Wartime Camps.  W 2019 r. książka ukazała się w niemieckim tłumaczeniu pod tytułem Von Ostpreußen in den Gulag. Eine Reise auf den Spuren meiner Großmutter (Reclam). W 2019 r. Krueger uczestniczył w programie rezydencji literackich Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej jako pisarz miejski w Olsztynie.

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK