Zapraszamy na spotkanie online „Miejsca pamięci – dialog z trudną przeszłością”z udziałem Alexa Dancyga, historyka i edukatora, znawcy relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Rozmowę z naszym gościem poprowadzi Aleksander Suhak.
Tematem spotkania będą wizyty uczniów i grup młodzieżowych w miejscach pamięci i autentycznych miejscach, związanych z historią Polaków i Żydów. Jak przygotować młodych ludzi do takiego rodzaju spotkania z przeszłością? Jak je przeprowadzić? Jak się zachować w sytuacjach trudnych oraz jak przepracować to doświadczenie po wizycie? Jak formułowane są cele takich zajęć i jakiej zmiany się oczekuje po takich wizytach? Alex Dancyg przedstawi swoje własne i izraelskie doświadczenia Instytutu Yad Vashem, który przygotowuje nauczycieli do pracy z młodzieżą w miejscach pamięci.
Alex Dancyg to badacz i edukator, urodzony w Warszawie, a mieszkający na stałe w Izraelu. Od wielu lat związany z Międzynarodową Szkołą Nauczania o Holokauście w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie prowadzi kursy z zakresu historii Polski, Żydów polskich i metodyki prowadzenia wyjazdów edukacyjnych do Polski. Od wielu lat jest także członkiem rolniczego kibucu Nir-Oz na pustyni Negew.
Spotkanie będzie transmitowane na profilu FB Borussia.Olsztyn i kanale YouTube Borussia Olsztyn pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=V8KLnBywr9w
******************************************************************
Festiwal Mendelsohna 2021
Organizatorzy: Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”
Partnerzy: Stowarzyszenie B‘Jachad, Forum Dialogu Publicznego, Freunde der Borussia Olsztyn/Allenstein e.V., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kolegium Europy Wschodniej, I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 14, Restauracja Staromiejska 2.0
Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Fundacja im. Róży Luksemburg