Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład prof. Krzysztofa D. Szatrawskiego „Wokół Felixa Mendelssohna – romantyczny przełom i kultura muzyczna pierwszej połowy XIX wieku”

15 października @ 16:00 - 17:00

Zapraszamy na wykład prof. Krzysztofa D. Szatrawskiego „Wokół Felixa Mendelssohna – romantyczny przełom i kultura muzyczna pierwszej połowy XIX wieku”, organizowany we współpracy z Muzoteką, który odbędzie się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (ul. 1 Maja 5).

Wykład skupiony na berlińskim środowisku kulturalnym i otoczeniu, w jakim tworzył Felix Mendelssohn-Bartholdy, przedstawi procesy przemian jakie zachodziły w okresie życia wielkiego romantyka w kulturze niemieckiej. Dla zrozumienia szerszej perspektywy historycznej istotne są związki pomiędzy przemianami społecznymi i kształtowaniem się romantycznych idei artystycznych. Szczególną rolę w tych przemianach odgrywały elementy tożsamościowe, związane z przynależności narodową, religijną, społeczną, a także z definiowaną od nowa pozycją kobiet w kulturze. Feliks Mendelssohn, jako wybitna postać swej epoki, skupił w swej twórczości wiele wątków, stając się przedmiotem legend i nie zawsze prawdziwych opowieści, przede wszystkim jednak twórcą ustalającym trendy swej epoki.

Krzysztof D. Szatrawski to pisarz, poeta, teoretyk kultury. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest aktywnym edukatorem i animatorem kultury, przez wiele lat zajmował się krytyką muzyczną i publicystyką kulturalną. Członek Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Żydowskiej B’JACHAD.

Szczegóły

Data:
15 października
Godzina:
16:00 - 17:00

Organizatorzy

Fundacja Borussia
Muzoteka

Miejsce wydarzenia

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
ul. Stare Miasto 33
Olsztyn, warmińsko-mazurskie Polska
+ Google Map
BACK