Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Nieznane na wyciągnięcie ręki” – spotkanie z Birutė Jonuškaitė, litewską pisarką, autorką powieści „Maranta” i Agnieszką Rembiałkowską, autorką przekładu

27 listopada @ 16:00 - 18:00

„Nieznane na wyciągnięcie ręki” – spotkanie z Birutė Jonuškaitė,litewską pisarką, autorką powieści „Maranta”i Agnieszką Rembiałkowską, autorką przekładu  Spotkanie poprowadzi je dr Alina Kuzborska.

„Podążaj za mną” – tak Birutė Jonuškaitė wprowadza nas do świata Maranty. Akcja powieści toczy się w przestrzeni pamięci głównej bohaterki i narratorki, młodej kobiety, pielęgniarki i malarki, wywodzącej się, podobnie jak Autorka, znad jeziora Sejwy, z litewskiej krainy na północno-wschodnim krańcu Polski. To tam powstaje bieżnik, a właściwie: kobierzec, arras fabuły, utkany z równoległych, przenikających się czasów, z rozpisanych na biograficzne krzyżyki tradycji i obyczajów puńsko-sejneńskich Litwinów, naznaczony printami dalekiego świata – Rosji, Ameryki, Warszawy, Paryża, Słowacji, Ziemi Świętej. Głosy odchodzących, zmarłych i „wszystkich, którzy żyją“ przeplatają się z melodiami miejscowych pieśni i ze wspólnymi motywami kultury. Czerwień i biel powracają na tle zieleni i błękitu, lnianoszarego splotu warkocza i żółtych lśnień, jaćwieski ogień transformuje światłocienie i dym w precyzję czarno-białego rysunku.

Agnieszka Rembiałowska: Posłowie. O podążaniu i tkaniu

Więcej o spotkaniu w Aktualnościach

Z uwagi na obecnie panujące obostrzenia oraz w związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, udział w spotkaniu stacjonarnym jest możliwy tylko na podstawie imiennych wejściówek – wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia od Organizatora. Uprzejmie prosimy, aby w spotkaniu brały udział wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub posiadające negatywny wynik testu na COVID-19 nie później niż 24 h przed wydarzeniem.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu w Domu Mendelsohna prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem:

https://forms.gle/YZyS72T2px4ovNKL7

Spotkanie będzie jednocześnie transmitowane na żywo na fanpage’u Borussii i kanale YouTube Borussia Olsztyn pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=s1Wn4sYiEek

Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy do udziału!

******************************************************************

Festiwal Mendelsohna 2021

Organizatorzy: Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”

Partnerzy: Stowarzyszenie B‘Jachad, Forum Dialogu Publicznego, Freunde der Borussia Olsztyn/Allenstein e.V., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kolegium Europy Wschodniej, I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 14, Restauracja Staromiejska 2.0

Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Fundacja im. Róży Luksemburg

Szczegóły

Data:
27 listopada
Godzina:
16:00 - 18:00

Organizatorzy

Fundacja Borussia
Fundacja Pogranicze

Miejsce wydarzenia

Wydarzenie online i ofline
BACK