Jak współcześnie projektować przestrzenie aktywności turystycznej | wtorek, 16 maja godz. 17.00 | Dom Mendelsohna

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Olsztynie oraz Fundacja BORUSSIA zapraszają na spotkanie
z Kornelią Traut Podróż z fabułą.Jak współcześnie projektować przestrzenie aktywności turystycznej na przykładzie szlaku Krutyni na Mazurach. Spotkanie poprowadzi dr Iwona Liżewska

W dzisiejszych czasach turystyka stała się globalnym zjawiskiem społecznym, a podróżowanie jest jedną z popularnych form spędzania czasu. Skutkiem turystyki masowej jest pojawianie się obiektów hotelowych rzadko nawiązujących do lokalnej architektury, charakteru miejsca i stwarzających przestrzenie zamknięte dla określonej grupy odbiorców. Zadajemy pytania: jak współcześnie projektować przestrzenie aktywności turystycznej w “krajobrazie pamięci” jednocześnie uwzględniając funkcjonowanie ich poza sezonem turystycznym? W jaki sposób projektowana przestrzeń turystyczna, oprócz pełnienia funkcji rekreacyjnych i wypoczynkowych może uwrażliwiać odbiorców ucząc ich szacunku do dziedzictwa kulturowego i historycznego?

Kornelia Traut – architekt, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, laureatka konkursów architektonicznych i urbanistycznych m.in. Twój dom-dialog z tradycją w kategorii studenckiej dla województwa podlaskiego oraz konkursu im. prof. Władysława Czarneckiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w biurze architektonicznym w Poznaniu.
dr Iwona Liżewska – historyk sztuki, kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, oddział w Olsztynie. Pomysłodawczyni i współorganizatorka projektu „Twój dom – dialog z tradycją”, autorka publikacji poświęconych architekturze regionalnej, min. „Tradycyjne budownictwo wiejskie na Warmii i Mazurach. Krajobrazy i formy regionalne(Borussia 2007)”, redaktor książki „Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja?. O budowaniu zgodnie z tradycją i krajobrazem” (Narodowy Instytut Dziedzictwa, 2022).

Przy okazji spotkania będzie możliwość nabycia w promocyjnej cenie ostatnich egzemplarzy z 3. wydania kultowej książki „Krutynia. Szlak wodny. Ilustrowany przewodnik po dawnych Mazurach”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa QMK.

WSTĘP WOLNY

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK