Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
Autobiografia i historia: Węgorzewski palimpsest | 3 marca godz. 18.00 | Teatr im. Stefana Jaracza – Borussia Olsztyn

Autobiografia i historia: Węgorzewski palimpsest | 3 marca godz. 18.00 | Teatr im. Stefana Jaracza

W imieniu organizatorów Ośrodka KARTA, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Fundacji „Borussia”
serdecznie zapraszamy na spotkanie Autobiografia i historia: „Węgorzewski palimpsest” w piątek, 3 marca 2023 r., godz. 18.00 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Scena Kameralna (ul. 1 Maja 4)

O bagażu przeszłości, z którym na tzw. Ziemie Odzyskane przybywali po II wojnie pierwsi osadnicy, o różnorodności rodzinnych historii i sposobach narracji o nich rozmawiać będą prof. Robert Traba (ISP PAN / Olsztyn) i Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA).
Prowadzenie: Włodzimierz Nowak (OKO.press).

Punktem wyjścia do rozmowy jest tekst Roberta Traby, który ukazał się na łamach najnowszego wydania „Karty” (nr 113) – na podstawie relacji własnych dziadków, historii ojca i wyboru z ubeckich raportów z lat 1947–49 pokazuje on złożone losy węgorzewskiej społeczności w pierwszych latach powojennych.

Fragment tekstu Roberta Traby „Węgorzewski palimpsest” – doświadczenia mieszkańców mazurskiego miasta w rodzinnych wspomnieniach i raportach UB:

„Dla tych, którzy – często z bardzo daleka – przybyli do Węgorzewa w 1945 roku, zrujnowane miasteczko było nieznanym światem, gdzieś na krańcach nowej Polski. Wprawdzie pachniało „poniemieckością”, ale było „nasze”, bo przecież „odzyskane”, jak głosiła osadnicza propaganda. To tu miał krzyknąć Adam: „Węgorz, Ewo!”, co humorystycznie wymazywało pierwszeństwo niemieckiego Angerburga. Wraz z osadnikami przyszła nowa, komunistyczna władza, ideologia „ziem macierzystych” i… pamięć zapisana w doświadczeniach rodem z Polski centralnej, Podlasia, z dawnych ziem wschodnich II Rzeczpospolitej oraz ta rodzima, wśród kilkuset pozostałych Mazurów. Jak ten splot doświadczeń i pamięci opowiedzieć?”

Serdecznie zapraszamy!

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK