Niepogodzona – spotkanie z Ewą Schilling, pisarką, autorką „Akacji” i „Nadfioletu” | Piątek, 18 listopada godz. 17.00 | Dom Mendelsohna

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Ewą Schilling, pisarką, wydawczynią, autorką „Akacji” i „Nadfioletu”, które odbędzie się w piątek, 18 listopada br., w ramach Festiwalu Mendelsohna.

Ewa Schilling upomina się o prawa osób nieheteronormatywnych, ale też wszystkich tych, którzy cierpią w zderzeniu z systemem społecznej i państwowej opresji. Żyć swoim życiem, realizować się, szukać osobistego szczęścia i spełnienia – wydawać by się mogło, że to tak niewiele, ale przecież dla tak wielu to nieosiągalne.

O tej kardynalnej niesprawiedliwości traktują książki olsztyńskiej autorki takie jak debiutanckie Lustro (1998), wydana nakładem Borussii Akacja (2001), Głupiec (2005), Codzienność (2010) oraz Nadfiolet (2020). Autorka pyta w nich, jaką cenę płaci się za życie zgodne z algorytmami przygotowywanymi nam przez innych i jakie są granice ludzkiej wytrzymałości. Jako wrażliwa rebeliantka podsuwa także pewne rozwiązania, o które z pewnością zapyta prowadząca spotkanie Joanna Wilengowska.

Podczas wieczoru autorskiego 18.11. w Domu Mendelsohna fragmenty książek Autorki przeczyta Karolina Sadowska, aktorka Teatru Jaracza.

O Akacji:
Powieści takie jak Schilling, kwestionujące słuszność podziału na „swoich” i „obcych”, pokazujące rany na organizmie małej ojczyzny, osoby ludzkiej, rodziny – powstają przede wszystkim tam, gdzie te tematy są żywe, a więc na pograniczach. [..] Bohaterki Schilling są po wielokroć inne. Przesunięto im za plecami granice, dano niechciany ustrój, odebrano język; nigdy nie rozważono ich prawa do miłości. Mogą wobec tego powiedzieć nam, kim są kolonizatorzy i podbici. Mówią w imieniu tych drugich. Ich opowieść, niestety, nie jest nieaktualna.
Inga Iwasiów, Gender dla średnio zaawansowanych

O Nadfiolecie:
To nie tylko mroczna fantazja o tym, co za chwilę może spotkać nasz kraj. To także pełna publicystycznego nerwu i interesujących postaci historia pokazująca, że zbyt łatwo decydujemy się na bierność, jeśli opresja nie dotyczy nas samych. „Nadfiolet” jest ostrzeżeniem przez szalonymi zakusami kleru, dynamiczną powieścią o gotowości na sprzeciw, ale przede wszystkim książką o tym, że wolności musimy poszukać w sobie, by rozprawić się z niewolą otoczenia.
Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem

Ewa Schilling to pisarka, wydawczyni, absolwentka Wydziału Ochrony Środowiska Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Współpracowała m.in. z pismami Borussia, Portret, Pogranicza, Opcje. W roku 2015 Głupiec ukazał się w tłumaczeniu na język słoweński. Mieszka w Olsztynie. W roku 2019 założyła wydawnictwo Seqoja.

Zapraszamy do udziału. Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona.

#FestiwalMendelsohna2022

Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Fundacja im. Róży Luksemburg.

* * *
Motyw graficzny: Ewa Pohlke
Oprawa graficzna: Andrij Fil

 

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK