„Dziennik olsztyński” Kazimierza Brakonieckiego

Rok 2022 to rok okrągłego jubileuszu Kazimierza Brakonieckiego, współzałożyciela „Borussii”, jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców, związanych z Olsztynem, Warmią i Mazurami.

Z okazji 70. urodzin borussiańskiego poety i pisarza zaplanowaliśmy wydanie „Dziennika olsztyńskiego” – są to zapiski Kazimierza Brakonieckiego z okresu między 2 VIII 1989 a 3 III 1993 r. To lata przełomowe dla Polski, dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej z powodu radykalnych, pomyślnych i tak długo wyczekiwanych wydarzeń politycznych i społecznych, symbolizowanych zwycięstwem demokracji w państwach byłego bloku sowieckiego. Poeta notuje nie tylko te wiekopomne wydarzenia i ich późniejsze reperkusje w Olsztynie i kraju, ale także swoje osobiste oraz zbiorowe nadzieje i obawy. Detalicznie i namiętnie rozpisuje się o epokowych zdarzeniach czasu przełomu, przechodząc równie ciekawie i odważnie do prywatnych, olsztyńskich i warmińsko-mazurskich społeczno-politycznych kontekstów.

Niemało uwagi autor poświęca też literaturze, różnorodnym postawom europejskich intelektualistów wobec ideologii, roli państwa, religii, nigdy nie porzucając indywidualnego tonu, emocjonalnego wyznania w fundamentalnych sprawach (wiary-niewiary, patriotyzmu-nacjonalizmu, autorytaryzmu-demokracji, poezji-sztuki). „Dziennik olsztyński” Kazimierza Brakonieckiego przynosi z nerwem opisaną – a wzmocnioną oryginalnymi i przemyślanymi uwagami krytycznymi – autentyczną wędrówkę po bliższym (regionalnym i krajowym) oraz dalszym świecie (Europa Środkowo-Wschodnia), po dwudziestowiecznej, tak przecież skomplikowanej i skłamanej, historii.

Wydanie „Dziennika olsztyńskiego” będzie wspólnym przedsięwzięciem wydawniczym wydawnictwa „Convivo” i Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Członków i Przyjaciół „Borussii” zapraszamy do aktywnego włączenia się i wsparcia darowizną celową wydania tej publikacji.

Osoby zainteresowane prosimy o przekazanie darowizny na poniższe konto bankowe:

29 2030 0045 1110 0000 0334 3270

Właściciel: Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, 10-133 Olsztyn

Nazwa banku: BNP Paribas Bank Polska S.A. O/Olsztyn

W opisie przelewu prosimy wpisać: Darowizna – wydanie „Dziennika olsztyńskiego” K. Brakonieckiego

Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości 100 zł i więcej otrzyma egzemplarz książki z dedykacją Autora oraz osobiste zaproszenie do obchody urodzin Kazimierza Brakonieckiego w grudniu 2022 r.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:

Osoba kontaktowa: Kornelia Kurowska

Mail kornelia.kurowska@borussia.pl

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK