Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-includes/blocks.php on line 20
Daleki kraj – opowieść o warmińskiej wsi Ruś | czwartek, 30 czerwca 2022 r., godz. 18.00 – Borussia Olsztyn

Daleki kraj – opowieść o warmińskiej wsi Ruś | czwartek, 30 czerwca 2022 r., godz. 18.00

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia i Fundacja Borussia zapraszają  na spotkanie autorskie z Petrą Reski „Daleki kraj. Opowieść o warmińskiej wsi Ruś” w czwartek, 30 czerwca 2022 r., godz. 18.00 w Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn).

Petra Reski to ceniona niemiecka pisarka i dziennikarka, na stałe mieszkająca we Włoszech, autorka reportaży m.in. z Włoch i Afryki. Swoje korzenie odkryła na Warmii – w księgach parafialnych w Bartągu odnalazła metryki swoich dziadków i ojca. Okazało się, że byli mieszkańcami malowniczej podolsztyńskiej wsi Ruś.

Powieść „Daleki kraj” („Ein Land so weit”) to efekt fascynacji autorki poszukiwaniem własnej tożsamości. To także zapis magicznej dla autorki krainy, czyli przedwojennych Prus Wschodnich z ich krajobrazem, architekturą, obyczajowością oraz charakterystycznym wschodniopruskim dialektem.

Historie dziadków, ojca i ich sąsiadów powoli snują się w zakolu Łyny, na ławeczkach przed domami pań Piontek, Jekosch i Leszczyńskiej. Genealogiczne poszukiwania bohaterki towarzyszą rozważaniom na temat tożsamości dawnych i obecnych mieszkańców wsi. Proza Reski nasycona jest przy tym reporterską spostrzegawczością i skrupulatnością zapisu, a nad jej realizmem unosi się melancholijny duch pożegnania z tym, co musi odejść.

Polskie tłumaczenie powieści Petry Reski w tłumaczeniu dr Magdaleny I. Sachy ukazało się nakładem Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

Rozmowie Joanny Wilengowskiej z Petrą Reski towarzyszyć będzie czytanie fragmentów książki w interpretacji Mileny Gauer, aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Tłumaczenie spotkania: dr Barbara Sapała.

Wsparcie finansowe wydarzenia: Goethe-Institut w Warszawie

Who is EWA ROMANOWSKA

You need update your bio: Edit your profile

BACK